| Part Number | 74AHC00D C4J |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 715710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin SOIC |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC00D C4J |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC00D C4J |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Product Dimensions | 8.75(Max) x 3.9 x 1.45(Max) |
| Supplier Package | SOIC |
| Pin Count | 14 |
| Logic Function | NAND |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 11.4@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-74AHC00D C4J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin MicroPak T R Download PDF datasheet for NC7WZ08L8X.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74ACT273DWR2G.pdf |
|
Bourns | 14 Mm Rotary Optical Encoder W Switch 6-Pin Download PDF datasheet for EM14A0D-C24-L064N.pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4017PW,118.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT02D,653.pdf |
|
STMicroelectronics | Watchdog Timer 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STWD100NPWY3F.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUC1G86DCKR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS TTL 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1G125GW C4H.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC153D,653.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for ALC74ABT125D,623.pdf |